دوستان عزیز،
حدود هفت سال پیش که وبسایت ایران دوتا2 را راه‌اندازی کردم، در آغاز مسیر مهاجرت بودم و در تنهایی غربت. علاقه‌ام به دوتا فراتر از یک سرگرمی بود. ترکیب عجیبی ازعشق و اعتیاد که شاید بسیاری از شما مشابهش را تجربه کرده اید و شاید گاهی از این که دیگران درکتان نمی‌کنند ناراحت یا عصبانی می‌شوید. برای من، دوتا یادآور روزهایی بود که ساعتها در کنار دوستان در سایت کامپیوتر دانشکده می‌نشستیم، برای هم کُری می‌خواندیم، بازی می‎کردیم، تحلیل می‌کردیم، تماشا می‌کردیم، از هر دری می‌گفتیم و حتی گاهی درس و دانشگاه را قربانیش می‌کردیم. دوتا برای من محور اصلی همان باهم‌بودن‌هایی بود در دوره‌ای که عبورش نه تنها دردناک بود، بلکه سایه‌ی غربت را سنگین‌تر می‌کرد. وقتی پس از چند ماه هم‌خانه‌ی جدیدم که امریکایی بود دوتاباز از آب درآمد، رفاقتمان به سرعت قوت گرفت و دوتا دوباره قسمت مهمی از زندگیم شد. واقعا تامل‌برانگیز است که یک بازی به سادگی می تواند دو نفر را از دو نقطه‌ی متفاوت جغرافیایی و فرهنگی به سرعت با هم آشنا کند. در همین دوران بود که از علاقه‌ام به دوتا و تجربه‌ام در نرم‌افزار و توسعه وب، و نیازم به ارتباط با جامعه‌ی ایرانی همسن و سالم، پروژه‌ی ایران دوتا2 متولد شد و چند سال به اشکال مختلف در کنار درس و کار مرا به خودش مشغول کرد. با این که سال‌هاست هیچ فرصت و زمانی برای پیش‌برد سایت نداشته ام و زیر بار مسئولیت‌ها دوتا را به طور کامل –اگرچه به سختی- ترک کردم، این سایت کماکان هر ماه میهمان هزاران بازدیدکننده است که خیلی‌هاشان مثل برادر کوچکتر خودم ده سال یا بیشتر از من جوانترند و علاقه‌شان به دوتا من را به یاد سال‌های پیش خودم می‌اندازد. چند ماه پیش که شغلم در مایکروسافت را ترک کردم و به همراه یکی از دوستان یک استودیوی بازی‌سازی در سیاتل راه‌اندازی کردم، یکی از اهدافم از این کار اختصاص وقت بیشتر به مسائلی بود که برایم مهم‌تر و جذاب‌تر است. ارتباط با نسل جوان(تر) ایران که سالهاست از آن دور بودم یکی از این مسائل است. یک صفحه‌ی اینستاگرام باز کردم تا در آن درباره‌ی فراز و نشیب‌های زندگی، تحصیل، کار، بازی، هنر، سفر و همچنین برخی از چیزهایی که دوست داشتم سالها پیش کسی به خودم می‌گفت صحبت کنیم. یکی از مسائلی که دوست دارم راجع بهش صحبت کنیم تجربه‌ام در زمینه‌ی اعتیاد به دوتا و تعادل بین تفریح، مسئولیت‌ها، روابط و سایر ابعاد زندگی است. چیزی که برای خودم سختی‌ها و درس‌های زیادی به دنبال داشته. اگرعلاقه مندید و دوست دارید در ارتباط باشیم، این صفحه اینستاگرام را دنبال کنید.

لینک صفحه اینستاگرام

لینک وبسایت شخصی (فعلا به زبان انگلیسی ولی به زودی بخش فارسی هم اضافه می کنم)

به امید دیدارتان، معین

تاریخچه‌ی دوتا – قسمت سوم – تحولات IceFrog در دوتا و محبوبیت جهانی دوتا

جمعه 1392/11/18


تاریخچه‌ی دوتا – قسمت سوم – تحولات IceFrog در دوتا و محبوبیت جهانی دوتا

برای خواندن قسمت دوم تاریخچه‌ی دوتا به اینجا مراجعه کنید.

در اوایل سال 2005 بود که پس از IceFrog پس از جدا شدن Guinsoo و Neichus با پروژه‌ی Dota تنها ماند. IceFrog با ارائه سری 6.xx تغییرات زیادی را به بازی دوتا معرفی کرد. تغییراتی که در ابتدا به دلیل پرطرفدار بودن نسخه 5.84 با استقبال زیادی روبرو نشد. اما این موضوع IceFrog را دلسرد نکرد و او در نسخه 6.10 اصلاحات زیادی را در دوتا اعمال کرد. او Faceless Void را به کلی تغییر داد و Invoker را وارد بازی کرد. اولین نسخه Invoker دارای 31 مهارت بود (در حال حاضر Invoker 10 مهارت دارد) و به دلیل قدرت بیش از اندازه موقتا آن را از غیرقابل بازی کرد. او مشکلات زیادی را از دوتا برطرف کرد و همچنین بازی را تا حد خوبی تعدیل کرد. در همین دوره بود که برای اولین بار یک نسخه‌ی دوتا به زبان چینی ترجمه شد.

در اواسط سال 2005 نسخه 6.20 نیز توسط IceFrog منتشر شد. استایل امروزی نقشه دوتا که سبزرنگ است از این نسخه برجامانده است. پس از اضافه کردن Abbadon در نسخه 6.21، بیشتر تلاش‌های IceFrog معطوف تعدیل کردن بازی شد و در نسخه 6.27 که در اوایل سال 2006 منتشر شد، دوتا به مرحله جدیدی از تعادل رسید. پس از آن در 6.28 بود که دو هیروی Witch Doctor و  Spectre به دوتا اضافه شدند و دستورات و لوداسکرین جدید نیز به بازی اضافه شد.

IceFrog پس از در اختیار گرفتن دوتا، تلاش‌های زیادی برای جذاب کردن این بازی، تعدیل آن و اضافه کردن هیروها و آیتم‌ها انجام داد، تا دوتا به عنوان یک بازی مسابقاتی مطرح شود و با جذب طرفداران بیشتر به تدریج به عنوان یک ورزش الکترونیک وارد دنیای بازی‌های حرفه‌ای شود.

در همین دوران بود که دوتا حرفه‌ای تر شد و تیم‌های زیادی در مسابقات مختلف حضور یافتند. شاید نام تیم‌هایی چون BTo، Apex، Team Q و MYM هنوز برای بسیاری از دوتابازها آشنا باشد. این تیم‌ها در کنار چندین تیم دیگر در آمریکای شمالی و اروپا بازیگران اصلی صحنه‌ی دوتای حرفه‌ای بودند. کمی دیرتر بازار دوتا در چین هم داغ‌تر شد و تیم‌های حرفه‌ای به عرصه‌ی دوتا وارد شدند. تیم‌هایی همچون GL و IFNT در این دوره شکل گرفتند. در اوایل سال 2006 بود که اولین کلن‌وار (Clan War) در چین انجام شد و GL که با استراتژی AoE تیم بسیار موفقی بود، از یک تیم تایوانی شکست خورد. یک بازی تاریخی که شاید برای اولین بار جذابیت دوتا را از نظر استراتژی‌پذیری نمایان کرد. مدتی نگذشت که پخش و تماشای ریپلی (Replay) های دوتا رایج شد و اولین ستاره‌های دوتا ظهور یافتند. نام‌هایی چون Chenlun و mAroBoRo که شاید فقط به گوش دوتابازان قدیمی آشنا باشد.

استراتژی غالب این دوره AoE بود. پس از آن استراتژی همه-برای-یکی یا چهار-مراقب-یک ظهور کرد که در آن یک قهرمان قوی توسط کل تیم مراقبت می‌شد تا برای اواخر بازی موثر باشد. در همین دوره بود که هیروی Medusa بسیار مورد اقبال بود و با آیتم‌های Aegis و Divine Rapier به عنوان پایان‌دهنده‌ی بازی از او استفاده می‌شد. این موضوع تا نسخه 6.37 بسیار رایج بود.

تا اینجا پیشینه شکل گیری دوتا را ذکر کردیم. در قسمت بعدی، در مورد نسخه‌های بعدی دوتا و استراتژی‌های محبوب هر دوره بیشتر خواهیم نوشت. همچنین راجع به ظهور تیم‌ها و مسابقات جدید در غرب و شرق صحبت خواهیم کرد. لطفا نظرات خود را در همینجا یا در فیسبوک برای ما ارسال نمایید و با حمایت از ما و اشتراک­گذاری مقالات در این مسیر با ما سهیم باشید.

شاد باشید و از بازیهایتان نهایت لذت را ببرید

نویسنده: ایران دوتا 2

برای ثبت نظر باید از طریق حساب استیم خود به سایت وارد شوید.