تاریخچه‌ی دوتا – قسمت سوم – تحولات IceFrog در دوتا و محبوبیت جهانی دوتا

جمعه 1392/11/18


تاریخچه‌ی دوتا – قسمت سوم – تحولات IceFrog در دوتا و محبوبیت جهانی دوتا

برای خواندن قسمت دوم تاریخچه‌ی دوتا به اینجا مراجعه کنید.

در اوایل سال 2005 بود که پس از IceFrog پس از جدا شدن Guinsoo و Neichus با پروژه‌ی Dota تنها ماند. IceFrog با ارائه سری 6.xx تغییرات زیادی را به بازی دوتا معرفی کرد. تغییراتی که در ابتدا به دلیل پرطرفدار بودن نسخه 5.84 با استقبال زیادی روبرو نشد. اما این موضوع IceFrog را دلسرد نکرد و او در نسخه 6.10 اصلاحات زیادی را در دوتا اعمال کرد. او Faceless Void را به کلی تغییر داد و Invoker را وارد بازی کرد. اولین نسخه Invoker دارای 31 مهارت بود (در حال حاضر Invoker 10 مهارت دارد) و به دلیل قدرت بیش از اندازه موقتا آن را از غیرقابل بازی کرد. او مشکلات زیادی را از دوتا برطرف کرد و همچنین بازی را تا حد خوبی تعدیل کرد. در همین دوره بود که برای اولین بار یک نسخه‌ی دوتا به زبان چینی ترجمه شد.

در اواسط سال 2005 نسخه 6.20 نیز توسط IceFrog منتشر شد. استایل امروزی نقشه دوتا که سبزرنگ است از این نسخه برجامانده است. پس از اضافه کردن Abbadon در نسخه 6.21، بیشتر تلاش‌های IceFrog معطوف تعدیل کردن بازی شد و در نسخه 6.27 که در اوایل سال 2006 منتشر شد، دوتا به مرحله جدیدی از تعادل رسید. پس از آن در 6.28 بود که دو هیروی Witch Doctor و  Spectre به دوتا اضافه شدند و دستورات و لوداسکرین جدید نیز به بازی اضافه شد.

IceFrog پس از در اختیار گرفتن دوتا، تلاش‌های زیادی برای جذاب کردن این بازی، تعدیل آن و اضافه کردن هیروها و آیتم‌ها انجام داد، تا دوتا به عنوان یک بازی مسابقاتی مطرح شود و با جذب طرفداران بیشتر به تدریج به عنوان یک ورزش الکترونیک وارد دنیای بازی‌های حرفه‌ای شود.

در همین دوران بود که دوتا حرفه‌ای تر شد و تیم‌های زیادی در مسابقات مختلف حضور یافتند. شاید نام تیم‌هایی چون BTo، Apex، Team Q و MYM هنوز برای بسیاری از دوتابازها آشنا باشد. این تیم‌ها در کنار چندین تیم دیگر در آمریکای شمالی و اروپا بازیگران اصلی صحنه‌ی دوتای حرفه‌ای بودند. کمی دیرتر بازار دوتا در چین هم داغ‌تر شد و تیم‌های حرفه‌ای به عرصه‌ی دوتا وارد شدند. تیم‌هایی همچون GL و IFNT در این دوره شکل گرفتند. در اوایل سال 2006 بود که اولین کلن‌وار (Clan War) در چین انجام شد و GL که با استراتژی AoE تیم بسیار موفقی بود، از یک تیم تایوانی شکست خورد. یک بازی تاریخی که شاید برای اولین بار جذابیت دوتا را از نظر استراتژی‌پذیری نمایان کرد. مدتی نگذشت که پخش و تماشای ریپلی (Replay) های دوتا رایج شد و اولین ستاره‌های دوتا ظهور یافتند. نام‌هایی چون Chenlun و mAroBoRo که شاید فقط به گوش دوتابازان قدیمی آشنا باشد.

استراتژی غالب این دوره AoE بود. پس از آن استراتژی همه-برای-یکی یا چهار-مراقب-یک ظهور کرد که در آن یک قهرمان قوی توسط کل تیم مراقبت می‌شد تا برای اواخر بازی موثر باشد. در همین دوره بود که هیروی Medusa بسیار مورد اقبال بود و با آیتم‌های Aegis و Divine Rapier به عنوان پایان‌دهنده‌ی بازی از او استفاده می‌شد. این موضوع تا نسخه 6.37 بسیار رایج بود.

تا اینجا پیشینه شکل گیری دوتا را ذکر کردیم. در قسمت بعدی، در مورد نسخه‌های بعدی دوتا و استراتژی‌های محبوب هر دوره بیشتر خواهیم نوشت. همچنین راجع به ظهور تیم‌ها و مسابقات جدید در غرب و شرق صحبت خواهیم کرد. لطفا نظرات خود را در همینجا یا در فیسبوک برای ما ارسال نمایید و با حمایت از ما و اشتراک­گذاری مقالات در این مسیر با ما سهیم باشید.

شاد باشید و از بازیهایتان نهایت لذت را ببرید

نویسنده: ایران دوتا 2

برای ثبت نظر باید از طریق حساب استیم خود به سایت وارد شوید.