دوستان عزیز،
حدود هفت سال پیش که وبسایت ایران دوتا2 را راه‌اندازی کردم، در آغاز مسیر مهاجرت بودم و در تنهایی غربت. علاقه‌ام به دوتا فراتر از یک سرگرمی بود. ترکیب عجیبی ازعشق و اعتیاد که شاید بسیاری از شما مشابهش را تجربه کرده اید و شاید گاهی از این که دیگران درکتان نمی‌کنند ناراحت یا عصبانی می‌شوید. برای من، دوتا یادآور روزهایی بود که ساعتها در کنار دوستان در سایت کامپیوتر دانشکده می‌نشستیم، برای هم کُری می‌خواندیم، بازی می‎کردیم، تحلیل می‌کردیم، تماشا می‌کردیم، از هر دری می‌گفتیم و حتی گاهی درس و دانشگاه را قربانیش می‌کردیم. دوتا برای من محور اصلی همان باهم‌بودن‌هایی بود در دوره‌ای که عبورش نه تنها دردناک بود، بلکه سایه‌ی غربت را سنگین‌تر می‌کرد. وقتی پس از چند ماه هم‌خانه‌ی جدیدم که امریکایی بود دوتاباز از آب درآمد، رفاقتمان به سرعت قوت گرفت و دوتا دوباره قسمت مهمی از زندگیم شد. واقعا تامل‌برانگیز است که یک بازی به سادگی می تواند دو نفر را از دو نقطه‌ی متفاوت جغرافیایی و فرهنگی به سرعت با هم آشنا کند. در همین دوران بود که از علاقه‌ام به دوتا و تجربه‌ام در نرم‌افزار و توسعه وب، و نیازم به ارتباط با جامعه‌ی ایرانی همسن و سالم، پروژه‌ی ایران دوتا2 متولد شد و چند سال به اشکال مختلف در کنار درس و کار مرا به خودش مشغول کرد. با این که سال‌هاست هیچ فرصت و زمانی برای پیش‌برد سایت نداشته ام و زیر بار مسئولیت‌ها دوتا را به طور کامل –اگرچه به سختی- ترک کردم، این سایت کماکان هر ماه میهمان هزاران بازدیدکننده است که خیلی‌هاشان مثل برادر کوچکتر خودم ده سال یا بیشتر از من جوانترند و علاقه‌شان به دوتا من را به یاد سال‌های پیش خودم می‌اندازد. چند ماه پیش که شغلم در مایکروسافت را ترک کردم و به همراه یکی از دوستان یک استودیوی بازی‌سازی در سیاتل راه‌اندازی کردم، یکی از اهدافم از این کار اختصاص وقت بیشتر به مسائلی بود که برایم مهم‌تر و جذاب‌تر است. ارتباط با نسل جوان(تر) ایران که سالهاست از آن دور بودم یکی از این مسائل است. یک صفحه‌ی اینستاگرام باز کردم تا در آن درباره‌ی فراز و نشیب‌های زندگی، تحصیل، کار، بازی، هنر، سفر و همچنین برخی از چیزهایی که دوست داشتم سالها پیش کسی به خودم می‌گفت صحبت کنیم. یکی از مسائلی که دوست دارم راجع بهش صحبت کنیم تجربه‌ام در زمینه‌ی اعتیاد به دوتا و تعادل بین تفریح، مسئولیت‌ها، روابط و سایر ابعاد زندگی است. چیزی که برای خودم سختی‌ها و درس‌های زیادی به دنبال داشته. اگرعلاقه مندید و دوست دارید در ارتباط باشیم، این صفحه اینستاگرام را دنبال کنید.

لینک صفحه اینستاگرام

لینک وبسایت شخصی (فعلا به زبان انگلیسی ولی به زودی بخش فارسی هم اضافه می کنم)

به امید دیدارتان، معین

فصلی جدید از ایران دوتا 2

جمعه 1395/02/31


فصلی جدید از ایران دوتا 2

ایران دوتا 2  از زمان آغاز به کارش در زمستان سال 1392 تا به امروز فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده است. امروز که با افتخار برگ جدیدی از این دفتر را ورق میزنیم، پیش از این که با اعلام فعالیت های جدید خود شما دوستداران ایرانی دوتا 2 را غافلگیر کنیم، میخواهیم کمی به گذشته بازگردیم تا اهداف و مسیرمان را با شما مخاطبان عزیز مرور کنیم.

برای آنان که از ابتدا با ما همراه بودند، یادآوری روزهای اولیه‌ی ایران دوتا 2 کار چندان دشواری نیست. وبسایتی متفاوت با امکاناتی متمایز که خیلی سریع جای خود را در بین هواداران دوتا 2 در ایران پیدا کرد. خط مشی ما از ابتدا بر پایه‌ی کار اصولی و تولید محتوای مفید برای پیشرفت دوتا 2 و به طور کلی ورزش الکترونیک در ایران بوده است. در همان ابتدا یکی از مقالات ما  که به تحلیل و توصیف این خط مشی می پردازد، مورد توجه و حمایت بسیاری از مخاطبان ما قرار گرفت.

متاسفانه در چند ماه اخیر، فعالیت ایران دوتا 2 بنا به دلایل متعدد به حداقل رسید. این دلایل شامل کمبود منابع مالی و انسانی بود که در راس آن کمبود وقت پدیدآورندگان ایران دوتا 2 برای مدیریت ابعاد در حال رشد مجموعه بود. اما شاید دلیل اصلی و مهم آن، قدم  گذاشتن در مسیری بود که جزو اهداف اولیه‌ی ایران دوتا 2 نبود که به طور عمده ناشی از ایجاد بخش فروش بود. اگرچه این بخش مورد علاقه‌ی بسیاری از دوستداران دوتا 2 بود و بسیاری ایران دوتا 2 را به عنوان یک فروشگاه میشناختند، اما فروش آیتم و درآمدزایی از طریق بازفروشی یا همان دلالی آیتم های دوتا 2 به هیچ وجه همخوانی با اهداف بلندمدت ایران دوتا 2 نداشت. از طرف دیگر حجم درخواست‌ها و ابعاد در حال گسترش فروشگاه زمانی برای تمرکز روی اهداف اصلی و گسترش وبسایت از نظر فنی و محتوایی برای تیم مدیریت باقی نمی گذاشت. این امر منتج به اختلاف نظر میان تیم مدیریت ایران دوتا 2 و تیم فروش شد و در نهایت تیم فروش وبسایت تصمیم به جدایی گرفتند. به این ترتیب امیدواریم بتوانیم از هم اکنون روی اهداف بلندمدت و اصلی ایران دوتا 2 تمرکز کنیم. هم اکنون وبسایتهای متعددی در ایران کار فروش آیتم های دوتا 2 را به خوبی انجام می‌دهند، و ایران دوتا 2 دلیلی به تکرار کار این دوستان نمی‌بیند. در عوض ما به دنبال آن هستیم که بعد دیگری از دوتا 2 را در ایران پیشرفت دهیم و به همین دلیل است که هم اکنون که در حال آغاز فصل جدیدی از کارمان هستیم، میخواهیم اهدافمان را با مخاطبانمان مرور کنیم.

اندکی پس از پایان کار بخش فروش و همزمان با مسابقات TI5 در تابستان سال 94، ما از وبسایت جدیدی رونمایی کردیم که حول محور این مسابقات، خدمات منحصر به فردی را به دوتادوستان ارائه می‌داد. از جمله قابلیت دنبال کردن اخبار، نتایج و برنامه‌های مسابقات به صورت لحظه به لحظه و به تاریخ و ساعت و زبان فارسی و همچنین جالب تر از آن یک مسابقه‌ی پیش بینی برای مسابقات TI5 با جوایز ویژه ای برای برندگان. این مسابقه با استقبال قابل توجهی از سوی شما عزیزان روبرو شد و 343 نفر در مسابقه پیش بینی ما شرکت کردند و با پیش بینی 23 مسابقه در دور نهایی جام TI5 با هم به رقابت پرداختند که درنهایت نفر اول با کسب 210 امتیاز از 295 امتیاز ممکن برنده‌ی این مسابقات شد. این وبسایت در واقع یک نسخه‌ی آزمایشی برای رسم مسیر آینده‌ی ایران دوتا 2 بود و هم اکنون با گسترش امکانات این وبسایت آماده‌ی خدمات رسانی بهتر و گسترده تر به مخاطبانمان هستیم. اهداف ما برای آینده حول چند محور اصلی خواهد بود:

1- امکانات ویژه و متمایز از نظر فنی: بر کسی پوشیده نیست که وبسایت ایران دوتا 2 همواره از نظر فنی متمایز بوده و با استفاده از بهترین امکانات فنی موجود سعی به خدمات رسانی کرده است. امکاناتی نظیر اتصال مستقیم به رابط های برنامه‌نویسی استیم (Steam APIs) برای آپدیت آیتم ها، مسابقات و همچنین ورود امن به وبسایت از طریق استیم. همچنین ایجاد مسابقات پیش بینی که از نظر فنی توسعه و پشتیبانی قابل توجهی را می طلبد. کیفیت فنی ایران دوتا 2 مدیون تلاش و هزینه‌ی قابل توجه ما از نظر مالی، زمانی و تخصصی است.

 

2- تعامل با مخاطبان: بسیاری از مخاطبان ما از طریق صفحه‌ی فیسبوک ایران دوتا 2 با ما آشنا شده اند. صفحه ای که فقط یک مثال برای نشان دادن این است که ما در تمام کارهای خود تلاش داریم تا با جامعه‌ی پرنشاط دوتا2بازان در ایران در تعامل باشیم و وبسایتی فراتر از یک سایت خبری و منبع یک طرفه داشته باشیم. مسابقات پیش بینی نیز مثال دیگری است برای نشان دادن این که مخاطبان ما فقط خواننده‎‌ی مطالب ما نیستند و عضوی از مجموعه‌ی ما هستند.

3- ایجاد محتوای مرغوب: همانطور که قبلا هم ذکر کردیم، ایجاد محتوای مرغوب نیروی محرکه‌ی اصلی پیشرفت در بحث ورزش الکترونیک است. چرا که محتوای مرغوب باعث جذب مخاطب بیشتر و در نهایت جذب حامیان مالی برای حمایت از فعالیت های گسترده‌تر می‌شود. مطالب صفحه‌ی فیسبوک ما که بعضا با استقبال بسیار گسترده‌ی کاربران مواجه می‌شوند نمونه‌ای از این محتوای پرمخاطب هستند. به عنوان مثال سری طنز نوب نامه که محبوب بسیاری از مخاطبان ما است. همچنین درصدد آنیم تا با پوشش بهتر و گسترده تر از اخبار دوتا 2 و رویدادهای جهانی دوتا 2 این جنبه از وبسایت را بیش از گذشته پیشرفت دهیم.

ممنون از این که با ما همراه هستید. در روزهای آینده منتظر شنیدن اخبار جدیدی درباره‌ی فعالیت‌های ما باشید. ممنون از این که با نظرات و پیشنهادات و لایک کردن صفحه‌ی فیسبوک ما به ما دلگرمی می دهید.

 

به امید پیشرفت بیشتر،

- مدیریت ایران دوتا 2

 

 
 
 
نویسنده: ایران دوتا 2

برای ثبت نظر باید از طریق حساب استیم خود به سایت وارد شوید.