دوستان عزیز،
حدود هفت سال پیش که وبسایت ایران دوتا2 را راه‌اندازی کردم، در آغاز مسیر مهاجرت بودم و در تنهایی غربت. علاقه‌ام به دوتا فراتر از یک سرگرمی بود. ترکیب عجیبی ازعشق و اعتیاد که شاید بسیاری از شما مشابهش را تجربه کرده اید و شاید گاهی از این که دیگران درکتان نمی‌کنند ناراحت یا عصبانی می‌شوید. برای من، دوتا یادآور روزهایی بود که ساعتها در کنار دوستان در سایت کامپیوتر دانشکده می‌نشستیم، برای هم کُری می‌خواندیم، بازی می‎کردیم، تحلیل می‌کردیم، تماشا می‌کردیم، از هر دری می‌گفتیم و حتی گاهی درس و دانشگاه را قربانیش می‌کردیم. دوتا برای من محور اصلی همان باهم‌بودن‌هایی بود در دوره‌ای که عبورش نه تنها دردناک بود، بلکه سایه‌ی غربت را سنگین‌تر می‌کرد. وقتی پس از چند ماه هم‌خانه‌ی جدیدم که امریکایی بود دوتاباز از آب درآمد، رفاقتمان به سرعت قوت گرفت و دوتا دوباره قسمت مهمی از زندگیم شد. واقعا تامل‌برانگیز است که یک بازی به سادگی می تواند دو نفر را از دو نقطه‌ی متفاوت جغرافیایی و فرهنگی به سرعت با هم آشنا کند. در همین دوران بود که از علاقه‌ام به دوتا و تجربه‌ام در نرم‌افزار و توسعه وب، و نیازم به ارتباط با جامعه‌ی ایرانی همسن و سالم، پروژه‌ی ایران دوتا2 متولد شد و چند سال به اشکال مختلف در کنار درس و کار مرا به خودش مشغول کرد. با این که سال‌هاست هیچ فرصت و زمانی برای پیش‌برد سایت نداشته ام و زیر بار مسئولیت‌ها دوتا را به طور کامل –اگرچه به سختی- ترک کردم، این سایت کماکان هر ماه میهمان هزاران بازدیدکننده است که خیلی‌هاشان مثل برادر کوچکتر خودم ده سال یا بیشتر از من جوانترند و علاقه‌شان به دوتا من را به یاد سال‌های پیش خودم می‌اندازد. چند ماه پیش که شغلم در مایکروسافت را ترک کردم و به همراه یکی از دوستان یک استودیوی بازی‌سازی در سیاتل راه‌اندازی کردم، یکی از اهدافم از این کار اختصاص وقت بیشتر به مسائلی بود که برایم مهم‌تر و جذاب‌تر است. ارتباط با نسل جوان(تر) ایران که سالهاست از آن دور بودم یکی از این مسائل است. یک صفحه‌ی اینستاگرام باز کردم تا در آن درباره‌ی فراز و نشیب‌های زندگی، تحصیل، کار، بازی، هنر، سفر و همچنین برخی از چیزهایی که دوست داشتم سالها پیش کسی به خودم می‌گفت صحبت کنیم. یکی از مسائلی که دوست دارم راجع بهش صحبت کنیم تجربه‌ام در زمینه‌ی اعتیاد به دوتا و تعادل بین تفریح، مسئولیت‌ها، روابط و سایر ابعاد زندگی است. چیزی که برای خودم سختی‌ها و درس‌های زیادی به دنبال داشته. اگرعلاقه مندید و دوست دارید در ارتباط باشیم، این صفحه اینستاگرام را دنبال کنید.

لینک صفحه اینستاگرام

لینک وبسایت شخصی (فعلا به زبان انگلیسی ولی به زودی بخش فارسی هم اضافه می کنم)

به امید دیدارتان، معین

معرفی بتل کاپ - مثل حرفه ای ها مسابقه دهید

شنبه 1395/04/26


معرفی بتل کاپ - مثل حرفه ای ها مسابقه دهید

بتل کاپ (Battle Cup) امکانی جدید برای بازی کردن دوتا 2 با دوستان است که وعده آن در بتل پس TI6 داده شده بود. امکانی که در هر آخر هفته (شنبه و یکشنبه) و در یک دوره زمانی خاص به بازیکنان اجازه می دهد که یک تیم 5 نفره تشکیل دهند و وارد یک تورنمت تک حذفی هشت تیمه شوند. هر فصل یک دوره بتل کاپ خواهد داشت و بتل کاپ تابستان 2016 از همین امشب آغاز خواهد شد. تورنمت ها در 4 ناحیه جغرافیایی مجزا شکل میگیرند و زمان شروع ثبت نام برای هر کدام به شرح زیر است:

آسیای جنوب شرقی: شنبه ساعت 11:00 به وقت UTC معادل با ساعت 16:30 به وقت تهران

چین: شنبه ساعت 12:00 به وقت UTC معادل با ساعت 17:30 به وقت تهران

امریکا: شنبه بامداد به وقت UTC معادل با ساعت 4:30 صبح به وقت تهران

اروپا: شنبه ساعت 18:00 به وقت UTC معادل با 23:30 به وقت تهران

مسلما برای بازیکنان داخل ایران، اروپا مناسب ترین گزینه برای بازی خواهد بود. دوره بتل پس نیز تا 10 شهریورماه تمدید شده و تا همان زمان بتل کاپ ها ادامه خواهند داشت.

 

جوایز

به ازای هر قهرمانی در یک تورنمت بتل کاپ، 15 سطح بتل پس به هر بازیکن تیم قهرمان اهدا می شود. همچنین یک کاپ قهرمانی به آیتم های قابل نمایش در پروفایل وی افزوده می شود. همچنین تا یک هفته پس از تورنمت در جاهای مختلف بازی نشانه هایی از قهرمانی شما دیده خواهد شد تا بقیه بازیکنان ببینند که شما یک قهرمان هستید!

 

سوالات متداول

- زمان بندی تورنمت ها به چه شکل است؟

آغاز ثبت نام تورنمت ها هر شنبه در نواحی مختلف طبق ساعات نوشته شده در بالا خواهد بود. تیم ها می توانند پیش از شروع تورنمت تشکیل شوند و تا یک ساعت پس از آن تیم ها می توانند وارد صف شوند. به محض پیدا شدن یک تیم به عنوان حریف، بازی آغاز خواهد شد.

 

- چگونه وارد بازی شویم؟

در زمان مقرر می توانید با زدن دکمه Play Dota و انتخاب قسمت Battle Cup وارد صف بازی شوید.

 

- چه کسانی می توانند شرکت کنند؟

هر بازیکنی که لول پروفایل 25 یا بیشتر داشته باشد می تواند شرکت کند. هیچ نیازی به داشتن بتل پس یا MMR نیست.

 

- قیمت بلیط چقدر است؟

قیمت هر بلیط 99 سنت (تقریبا 1 دلار) است و از فروشگاه دوتا 2 قابل خریدن است. برای ورود هر تیم به تورنمت 5 بلیط لازم دارید، اما لزومی ندارد حتما هر بازیکن یک بلیط داشته باشد و کل تیم باید در مجموع 5 بلیط ارائه دهند. صاحبان بتل پس یک بلیط رایگان دریافت می کنند و در سطح 137 هم بلیط های بیشتری دریافت می کنند. بلیط های بتل کاپ قابل ترید یا گیفت نیستند. (این بدین معنی است که باید خودتان بلیط را با اکانت خودتان بخرید. بهترین راه این است که اکانت خودتان را شارژ کنید. هرگز پسوورد خود را به دیگران ندهید تا برای شما شارژ یا خرید کنند!)

 

- تیم حریف چگونه انتخاب می شود؟

حریف یابی تورنمنت ها بر اساس ناحیه جغرافیایی و سطح تورنمت شماست. MMR و زبان انتخابی شما تاثیری در حریف یابی ندارد و ناحیه نیز به طور اتوماتیک برای شما انتخاب میشود. هر بازیکن یک سطح تورنمت دارد که در ابتدا از روی MMR فعلی شما محاسبه می شود. پس از این محاسبه اولیه MMR هیچ تاثیر دیگری نخواهد داشت. اگر بازیکنان تیم سطوح مختلفی داشته باشند، بالاترین سطح از میان اعضای تیم حساب می شود. با بردهای پیاپی سطح شما بالاتر و با باخت سطح شما پایین می آید. همچنین می توانید به انتخاب خود وارد تورنمنت یک سطح بالاتر شوید تا سطح خود را سریع تر بالا ببرید.

 

- بعد از هر بازی و بین راندها چه اتفاقی می افتد؟

بین بازی ها هر تیم یک مهلت برای ورود به صف بازی بعدی دارد. اگر مهلت از دست برود، هنوز شانس پیدا کردن حریف وجود دارد اما تضمینی وجود ندارد. بدین معنی که اگر مهلت را از دست بدهید و پس از آن هم حریفی پیدا نشود، تورنمت برای شما به پایان می رسد و پول بلیط هم از دست خواهد رفت.

 

- در صورتی که وارد صف شویم اما حریفی پیدا نشود، چه اتفاقی می افتد؟

اگر این اتفاق که خیلی محتمل نیست بیفتد، در صورتی که شما در نیمه نهایی باشید، یک تیم فینالیست هم منتظر حریف باشد، به شما استراحت میخورد و می توانید مستقیما راهی فینال شوید. اما در صورتی که هیچ تیمی پیدا نشود، مقام فعلی شما ثبت می شود و پول بلیط ها به حساب شما بازگردانده می شود. توجه داشته باشید که اگر مهلت ورود به صف را از دست داده باشید، این اتفاق نمی افتد و شما فقط حذف می شوید و پولی هم به شما باز نمی گردد.

 

- تیم ها چگونه ساخته می شوند؟

شما خودتان باید هم تیمی هایتان را پیدا کنید و این کار به صورت اتوماتیک اتفاق نمی افتد. در هر ناحیه یک چت روم ساخته می شود تا به شما کمک کند. (هم چنین می توانید از طریق کامنتهای زیر همین پست، یا در کانال های اجتماعی ایران دوتا 2 مثل اینستاگرام، فیسبوک و مهمتر از همه گروه استیم ایران دوتا 2 دنبال هم تیمی بگردید). وقتی توسط یک تیم وارد تورنمنت شوید، ترکیب آن تیم فیکس می شود و بازیکنان نمی توانند تا پایان تورنمنت از تیم خارج شوند و به تیم جدیدی ملحق شوند. اگر به هر دلیلی تیم تصمیم به ادامه بازی ها نگرفت، کاپیتان تیم میتوانید از تورنمت خداحافظی کند و اعضا از تیم جدا می شوند.

 

- آیا می شود تسلیم شد؟

در صورتی که تیمی تصمیم به تسلیم شدن بگیرد، اعضا با نوشتن GG می توانند اعلام تسلیم شدن کنند و بازی به پایان برسد.

 

- اگر اتصال اینترنت مشکل داشته باشد چه می شود؟

اگر فقط یک بازیکن در ابتدا یا هر زمانی از بازی قطع شود، تا آخر بازی فرصت برگشت خواهد داشت. هیچ جریمه ای از قبیل حذف از بازی، afk و ... وجود ندارد. اگر مشکل اتصال از سرور و برای همه بازیکنان باشد، پول بلیط به همه بازگردانده خواهد شد.

 

- امتیاز بتل کاپ چیست؟

هر بازیکن برای شرکت، صعود و بردن بتل کاپ ها امتیاز کسب می کند که در طول فصل جمع خواهد شد. این امتیاز نشان دهنده تجربه و موفقیت شما در تورنمنت های آن فصل بوده است.

 

- چه کسانی به اطلاعات بازی ها دسترسی دارند؟

مانند همه بازی های لیگ ها، اطلاعات بازی ها و ریپلی های آن ها برای عموم قابل دیدن هستند.

 

 

نویسنده: ایران دوتا 2

برای ثبت نظر باید از طریق حساب استیم خود به سایت وارد شوید.