تاریخچه‌ی مسابقات قهرمانی دوتا 2 - The International

دوشنبه 1395/05/11


تاریخچه‌ی مسابقات قهرمانی دوتا 2 - The International

رقابت های The International نه تنها بزرگ ترین رویداد در زمینه دوتاست، بلکه یکی از مهمترین رویداد های عرصه E-Sport است. تا چند روز دیگر، ششمین دوره این رقابت ها آغاز می شود که دوتابازان بی صبرانه منتظر آن هستند. به همین منظور در این مقاله میخواهیم به 5 سال پیش برگردیم و مروری بر دوره های قبلی این رویداد بیندازیم.

درست زمانی که نسخه بتای بازی Dota2 توسط Valve برداشته شده و بازی، نهایی شده بود، ایده ای مسابقه ای جهانی برای مشهور کردن این بازی شکل گرفت.  دوتا تا آن زمان اغلب بصورت یک مپ در WarCraft 3 بازی می شد؛ اما با انتشار رسمی نسخه دوم این بازی، والو به چیزی برای ترغیب گیمر ها به بازی خود داشت؛ همین سرآغازی برای سری رقابت های The International شد.  والو برای انجام این مهم به عاملی پرسروصدا نیاز داشت؛ همین والو را برآن داشت تا بیشترین Prize Pool ( کل میزان جوایز اهدائی)  تا آن زمان را فراهم آورد. از 1.6 میلیون دلاری که برای این مسابقه کنار گذاشته شده بود، یک میلیون دلار سهم تیم برنده می شد! با انتشار این خبر، موجی از کامنت ها و توئیت ها از گیمرها و حتی مردم شگفت زده، فضای مجازی را پر کند. این مبلغ جایزه و پشتیبانی کمپانی Nvidia برای تامین سخت افزار مورد نیاز مسابقات، کافی بود تا در آگوست 2011، اولین دوره این رقابت ها به وقوع بپیوندد.

همانطور که از اسم The International (به اختصار TI) مشخص است، برترین تیم های دوتا در جهــان به مصاف یکدیگر می روند؛ 16 تیم از قاره های مختلف. تیم هایی چون Na’Vi، EHOME، IG، EG، Alliance،LGD و NewBee از معروف ترین تیم های TI هستند؛ از میان کل تیم هایی که تاکنون در این رویداد شرکت کرده اند، تنها دو تیم Na’Vi و Invictus Gaming در تمام دوره ها حضور داشته اند؛همچنین تیم Na’Vi با یک قهرمانی و دو نائب قهرمانی پرافتخارترین تیم این رقابت هاست.

در TI1، این تیم Natus Vincere یا همان Na’Vi بود که توانست در فینال تیم قدرتمند و چینی EHOME را 3-1 شکست داده و اولین TI را در شهر Cologne آلمان فتح کند.این تیم در کل تورنمنت تمام بازی های خود را برده و فقط یک باخت را در فینال برابر EHOME متحمل شد.

مستندی مبتنی بر TI1 به نام Free To Play منتشر شد که تماشای آن برای پی بردن به چند و چون این رقابت ها خالی از لطف نیست.

 

در TI2، مانند دوره اول، همان میزان جایزه را به تیم های اول تا هشتم اهدا می شد. از این دوره تا به مسابقات امسال، این رقابت ها در سالن Benaroya شهر سیاتل آمریکا برپا می شود. در این دوره بازهم تیم Na’Vi تا پای فینال پیش رفت اما این تیم IG بود که توانست دومین TI را از آن خود کند.

 

اما از سال 2013 بود که والو با حرکتی زیرکانه، زمینه ای را ایجاد کرد که دوتابازان هم سهمی در تهیه جایزه TI داشته باشند؛ در واقع یک چهارم هزینه ای که هر دوتاباز برای خرید Compendium مسابقات که یه آیتم جانبی 10 دلاری در بازی بود می پرداخت، به کل جوایز اضافه می شد.

 

همین سبب شد تا جایزه کلی TI3 به 2.9 میلیون دلار برسد ( دو میلیون دلار بیش تر از جایزه بازی League of Legends) که سهم تیم برنده چیزی در حدود 1.4 میلیون دلار می شد! این مسابقات بیش از 1 میلیون بازدید کننده در سایت های مختلف مانند Twitch داشت. در این دوره، باز هم تیم Na’Vi یک پای فینال بود اما این بار به رقیبی به نام Alliance فینال را واگذار کرد و فقط 600 هزار دلار نصیبشان شد.

 

در سال 2014، برخلاف دو سال قبلی، این رقابت ها در جولای و در KeyArena سیاتل که بسیار بزرگتر از Bemaroya بود برگزار شد؛ اما محل برگزاری تنها چیزی نبود که ارتقا یافت... جایزه کلی TI4، به بی سابقه ترین رقم در تاریخ E-Sport بدل شد؛ 11 میلیون دلار کل جایزه و 5 میلیون دلارسهم تیم برنده!!! (اینبار به جای هشت تیم برتر، 14 تیم جایزه نقدی دریافت می کردند) فینال این دوره تمام چینی بود و بین دو تیم NewBee و Vici Gaming ، این بازیکنان تیم NewBee بودند که با پیشی گرفتن از یکی از بازیکنان بازی StarCraft، به پولدارترین گیمر های تاریخ ورزش الکترونیک بدل شدند؛ که در راس آن ها، Hao با درآمدی در حدود 1.3 میلیون دلار قرار داشت.

 

درسال TI5، رقم جایزه باز هم شکسته شد و به 18 میلیون دلار رسید که سهم تیم قهرمان یعنی EG، 6.6 میلیون دلار بود. این تیم در فینال، تیم چینی و شگفتی ساز CDEC ( که در مرحله پایینتر به آنها باخته بودند) را مغلوب کرد و نخستین تیم آمریکایی فاتح TI شد.

 

حال امسال جوایز مسابقات از 19 میلیون دلار هم عبور کرده و شاهد تیم بسیار مدعی OG هم هستیم؛ تیمی که دو مسابقات Major را امسال از آن خود کرد و در صدر رنکینگ بهترین تیم های دوتا قرار دارد. از طرفی TeamLiquid از اروپا و تیم های قدرتمند چینی، تیم هایی هستند که هرکدام پتانسیل قهرمانی را دارند.

 

نویسنده: پارسا پهلوان

برای ثبت نظر باید از طریق حساب استیم خود به سایت وارد شوید.