دوستان عزیز،
حدود هفت سال پیش که وبسایت ایران دوتا2 را راه‌اندازی کردم، در آغاز مسیر مهاجرت بودم و در تنهایی غربت. علاقه‌ام به دوتا فراتر از یک سرگرمی بود. ترکیب عجیبی ازعشق و اعتیاد که شاید بسیاری از شما مشابهش را تجربه کرده اید و شاید گاهی از این که دیگران درکتان نمی‌کنند ناراحت یا عصبانی می‌شوید. برای من، دوتا یادآور روزهایی بود که ساعتها در کنار دوستان در سایت کامپیوتر دانشکده می‌نشستیم، برای هم کُری می‌خواندیم، بازی می‎کردیم، تحلیل می‌کردیم، تماشا می‌کردیم، از هر دری می‌گفتیم و حتی گاهی درس و دانشگاه را قربانیش می‌کردیم. دوتا برای من محور اصلی همان باهم‌بودن‌هایی بود در دوره‌ای که عبورش نه تنها دردناک بود، بلکه سایه‌ی غربت را سنگین‌تر می‌کرد. وقتی پس از چند ماه هم‌خانه‌ی جدیدم که امریکایی بود دوتاباز از آب درآمد، رفاقتمان به سرعت قوت گرفت و دوتا دوباره قسمت مهمی از زندگیم شد. واقعا تامل‌برانگیز است که یک بازی به سادگی می تواند دو نفر را از دو نقطه‌ی متفاوت جغرافیایی و فرهنگی به سرعت با هم آشنا کند. در همین دوران بود که از علاقه‌ام به دوتا و تجربه‌ام در نرم‌افزار و توسعه وب، و نیازم به ارتباط با جامعه‌ی ایرانی همسن و سالم، پروژه‌ی ایران دوتا2 متولد شد و چند سال به اشکال مختلف در کنار درس و کار مرا به خودش مشغول کرد. با این که سال‌هاست هیچ فرصت و زمانی برای پیش‌برد سایت نداشته ام و زیر بار مسئولیت‌ها دوتا را به طور کامل –اگرچه به سختی- ترک کردم، این سایت کماکان هر ماه میهمان هزاران بازدیدکننده است که خیلی‌هاشان مثل برادر کوچکتر خودم ده سال یا بیشتر از من جوانترند و علاقه‌شان به دوتا من را به یاد سال‌های پیش خودم می‌اندازد. چند ماه پیش که شغلم در مایکروسافت را ترک کردم و به همراه یکی از دوستان یک استودیوی بازی‌سازی در سیاتل راه‌اندازی کردم، یکی از اهدافم از این کار اختصاص وقت بیشتر به مسائلی بود که برایم مهم‌تر و جذاب‌تر است. ارتباط با نسل جوان(تر) ایران که سالهاست از آن دور بودم یکی از این مسائل است. یک صفحه‌ی اینستاگرام باز کردم تا در آن درباره‌ی فراز و نشیب‌های زندگی، تحصیل، کار، بازی، هنر، سفر و همچنین برخی از چیزهایی که دوست داشتم سالها پیش کسی به خودم می‌گفت صحبت کنیم. یکی از مسائلی که دوست دارم راجع بهش صحبت کنیم تجربه‌ام در زمینه‌ی اعتیاد به دوتا و تعادل بین تفریح، مسئولیت‌ها، روابط و سایر ابعاد زندگی است. چیزی که برای خودم سختی‌ها و درس‌های زیادی به دنبال داشته. اگرعلاقه مندید و دوست دارید در ارتباط باشیم، این صفحه اینستاگرام را دنبال کنید.

لینک صفحه اینستاگرام

لینک وبسایت شخصی (فعلا به زبان انگلیسی ولی به زودی بخش فارسی هم اضافه می کنم)

به امید دیدارتان، معین

سهم قاره ها در ادوار The Internarional

چهارشنبه 1395/05/13


سهم قاره ها در ادوار The Internarional

همانطور که از اسم این رویداد نمایان است، تیم ها از قاره های گوناگون در این مسابقات شرکت می کنند.

با وجود اینکه در دوره اول و دوم TI، تیم های یکه و تنهای استرالیایی، آمریکایی، دانمارکی ، تایوانی هم در رقابت حضور داشتند اما اکنون دیگر دیگر خبری از آنها نیست.

در واقع، به دلیل همه گیر و حرفه ای تر شدن دوتا2، هرتیمی بدون توجه به ملیت بازیکن ممکن است آنها را جذب تیم خود کنند؛ به عنوان مثال بازیکنی پاکستانی در تیمی آمریکایی بازی می کند و بازیکنی کانادایی در تیمی اروپایی و بازیکنی فنلاندی در کره؛ درصورتی که اغلب این تیم های چینی هستند که اصلیت خود را حفظ می کنند و تمام چینی هستند.

حتی اگر بخواهیم براساس ناحیه بندی (Division) های ولو برای دوتا پیش برویم، تمام تیم ها در حال حاضر به یکی از نواحی چین، آمریکا، اروپا و آسیای جنوب شرقی تقسیم می شوند.

*تیم های روس نیز همگی جزو Qualifier های اروپا محسوب می شوند.

آمار تیم های شرکت کننده تیم ها در هر دوره از TI، از دوره دیگر تفاوت داشته است و ما میخواهیم به همین تفاوت بپردازیم:

 

TI 1

در این سال حکومت از آن اروپاییان بود؛ از میان 16 تیم 7 تیم اروپایی شرکت داشتند. درحالی که تیمی آمریکایی در این رقابت ها شرکت نداشت ولی تعداد معدودی بازیکن آمریکایی مانند Fear حضور داشتند.

در این سال، 4 تیم چینی و 4 تیم از آسیای شرقی هم درحال رقابت بودند.

 

TI 2

در سال 2012 تغییرات چندانی در تعداد تیم های مختلف از قاره به وجود نیامد اما اینبار شاهد دو تیم رسما آمریکایی بودیم؛ هرچند که هردوی آن تیم ها یعنی EG و compLexity در براکت بازنده ها به تیم های چینی باختند. خوب است بدانید که تمام همین 5 تیم چینی، جزو 8 تیم دریافت کننده جایزه بودند.

 

TI 3

در این دوره تعداد تیم های اروپایی به کاهش یافت؛ تیم های چینی و آمریکایی هم 5تا و 2تا باقی ماندند و این شرق آسیایی ها بودند که سهمیه خود را به 4 افزایش دادند؛ یک تیم به نام LGD.international هم در این رقابت ها حضور داشت.

 

TI 4

در این سال تنوع تیم ها چشمگیر بود؛ تیم های جدید با پدیده های جدید. از میان 16 تیم، 9 کشور متفاوت وجود داشت. در این دوره هم از میان 4 تیم اول 3 تیم چینی بودند و تنها تیم آمریکایی EG با پیشرفتی خوب مقام سوم را کسب کرد.

 

TI 5

در سال 2015، تعداد تیم های چینی به اوج خود یعنی 6 تیم رسید. درحالی که دوتا در اروچا افت کرده(!) و فقط 4 سهمیه داشتند. شرق آسیایی ها و آمریکایی ها هم هرکدام سه سهمیه داشتند.

 

TI 6

با پایان رویارویی های وایلدکارد، 16 تیم نهایی مشخص شده و از این قرار می باشد:

  1. آمریکا:EG  و Digital Chaos
  2. اروپا: OG، TeamLiquid، Na'Vi، Escape Gaming، Alliance،  Team Secret
  3. چین: VG Reborn، NewBee، WingsGaming، EHOME، LGD
  4. شرق آسیا: Fnatic، TnC Gaming، MVP.Pheonix

 

نویسنده: پارسا پهلوان

برای ثبت نظر باید از طریق حساب استیم خود به سایت وارد شوید.