دوستان عزیز،
حدود هفت سال پیش که وبسایت ایران دوتا2 را راه‌اندازی کردم، در آغاز مسیر مهاجرت بودم و در تنهایی غربت. علاقه‌ام به دوتا فراتر از یک سرگرمی بود. ترکیب عجیبی ازعشق و اعتیاد که شاید بسیاری از شما مشابهش را تجربه کرده اید و شاید گاهی از این که دیگران درکتان نمی‌کنند ناراحت یا عصبانی می‌شوید. برای من، دوتا یادآور روزهایی بود که ساعتها در کنار دوستان در سایت کامپیوتر دانشکده می‌نشستیم، برای هم کُری می‌خواندیم، بازی می‎کردیم، تحلیل می‌کردیم، تماشا می‌کردیم، از هر دری می‌گفتیم و حتی گاهی درس و دانشگاه را قربانیش می‌کردیم. دوتا برای من محور اصلی همان باهم‌بودن‌هایی بود در دوره‌ای که عبورش نه تنها دردناک بود، بلکه سایه‌ی غربت را سنگین‌تر می‌کرد. وقتی پس از چند ماه هم‌خانه‌ی جدیدم که امریکایی بود دوتاباز از آب درآمد، رفاقتمان به سرعت قوت گرفت و دوتا دوباره قسمت مهمی از زندگیم شد. واقعا تامل‌برانگیز است که یک بازی به سادگی می تواند دو نفر را از دو نقطه‌ی متفاوت جغرافیایی و فرهنگی به سرعت با هم آشنا کند. در همین دوران بود که از علاقه‌ام به دوتا و تجربه‌ام در نرم‌افزار و توسعه وب، و نیازم به ارتباط با جامعه‌ی ایرانی همسن و سالم، پروژه‌ی ایران دوتا2 متولد شد و چند سال به اشکال مختلف در کنار درس و کار مرا به خودش مشغول کرد. با این که سال‌هاست هیچ فرصت و زمانی برای پیش‌برد سایت نداشته ام و زیر بار مسئولیت‌ها دوتا را به طور کامل –اگرچه به سختی- ترک کردم، این سایت کماکان هر ماه میهمان هزاران بازدیدکننده است که خیلی‌هاشان مثل برادر کوچکتر خودم ده سال یا بیشتر از من جوانترند و علاقه‌شان به دوتا من را به یاد سال‌های پیش خودم می‌اندازد. چند ماه پیش که شغلم در مایکروسافت را ترک کردم و به همراه یکی از دوستان یک استودیوی بازی‌سازی در سیاتل راه‌اندازی کردم، یکی از اهدافم از این کار اختصاص وقت بیشتر به مسائلی بود که برایم مهم‌تر و جذاب‌تر است. ارتباط با نسل جوان(تر) ایران که سالهاست از آن دور بودم یکی از این مسائل است. یک صفحه‌ی اینستاگرام باز کردم تا در آن درباره‌ی فراز و نشیب‌های زندگی، تحصیل، کار، بازی، هنر، سفر و همچنین برخی از چیزهایی که دوست داشتم سالها پیش کسی به خودم می‌گفت صحبت کنیم. یکی از مسائلی که دوست دارم راجع بهش صحبت کنیم تجربه‌ام در زمینه‌ی اعتیاد به دوتا و تعادل بین تفریح، مسئولیت‌ها، روابط و سایر ابعاد زندگی است. چیزی که برای خودم سختی‌ها و درس‌های زیادی به دنبال داشته. اگرعلاقه مندید و دوست دارید در ارتباط باشیم، این صفحه اینستاگرام را دنبال کنید.

لینک صفحه اینستاگرام

لینک وبسایت شخصی (فعلا به زبان انگلیسی ولی به زودی بخش فارسی هم اضافه می کنم)

به امید دیدارتان، معین

معرفی تیم OG

پنجشنبه 1395/05/14


معرفی تیم OG

بدون شک تیم OG امسال موفق ترین تیم در دوتاست؛ این تیم 2 میجر از 3 میجر برگزارشده توسط ولو را فتح کرد و تمامی دوتابازان شانس زیادی برای قهرمانی این تیم در TI6 قائل اند.

OG از دو کلمه ی ... ؛ خب در واقع کسی نمی داند OG به چه معناست و از چه دو کلمه ای تشکیل شده است. برخی می گویند مخفف Original Gamers است؛ اما بعید می دانم؛ چون خود کری تیم یعنی N0tail می گوید که نمی داند OG چیست!

این تیم سابقه طولانی مانند Na'Vi ندارد و کاملا بازیکن محور است. سال 2015 بود که بازیکنان این تیم هر یک پس از ناکامی در TI5 از تیم های خود جدا شدند: N0tail از Cloud9، MoonMeander و Fly از complexity. درست در 28ام آگوست 2015 بود که این بازیکنان به همراه دو ستاره دیگر به نام های Miracle و Cr1t- به ترکیب پیوسته و تیم Monkey Busieness را تشکیل دادند.  Miracle پس از جدایی از تیم Balkan Bears مدت زیادی بدون تیم بود و در این مدت، با عملکردی موفق در بازی های رتبه بندی شده (Ranked Match) توانسته بود با پیشی گرفتن از بازیکن معروف یعنی W33 به رتبه اول MMR (Match Making Rating) برسد؛ او همچنین در می 2016 به اولین بازیکن تاریخ بدل شد که MMRی بالای 9000 داشته است. تیم Monkey Busieness پس از اینکه دارای اسپانسر شد در اکتبر 2015 به OG تغییر نام داد.

در میجر فرانکفورت بود که این تیم بر سر زبان ها افتاد؛ بازیکنان این تیم توانستند از براکت بازنده ها با بردن تیم های قهرمان و نائب قهرمان TI5 یعنی EG و CDEC راه خود را تا فینال هموار کنند و در بازی نهایی نیز از ابرقدرت های اروپا یعنی TeamSecret را شکست دهند و تنها پس از حدود یک ماه تشکیل شدن تیم، قهرمان میجر شوند. این تیم اما در میجر شانگهای حضور پرفروغی نداشت و توسط Fnatic از گردونه رقابت ها خارج شد و به مقام 7/8 بسنده کرد. در میجر مانیلا بود که آنها تاریخ ساز شدند. آنها تمام رویارویی های خود را در براکت برنده ها با پیروزی پشت سر گذاشتند و یک پای فینال شدند. TeamLiquid نیز با بالا آمدن از براکت بازنده ها تا رقابت نهایی پیش آمد اما مقهور درفت و بازی عالی OG شد تا OG اولین تیمی باشد که دو میجر را فتح می کند.این تیم در آخرین تورنومنت خود قبل از TI6، به تیم قدرتمند و چینی Wings Gaming در فینال باختند تا زنگ خطری برای بازیکنان OG به صدا دربیاید.

حالا میخواهیم اندکی به بازیکنان تیم بپردازیم:

1- کری (Carry) : بیایید با کری تیم یعنی N0tail دانمارکی شروع کنیم؛ این بازیکنان زمانی طولانی است که در عرصه دوتا حضور دارد و در تیم های Fnatic، ،Team Secret، Cloud9 بازی میکرده است. او دوتا را با نقش ساپورت آغاز کرد و بازی های او با هیروی Chen مثال زدنی بود؛ اما با وجود Fly و Cr1t در نقش کری بازی می کند؛ نقشی که همانطور در میجر مانیلا دیدید، با بازی هیرو هایی چون Sven و Wraith King از پس آن خوب برمی آید.

2- ساپورت ها (Supports) : این وظیفه را Cr1t و Fly بر عهده دارند؛ Fly همچنین کاپیتان و درفتر (Drafter) تیم نیز هست؛ کاری که خیلی مهم است؛ انتخاب می کند که با چه هیروهایی بازی شود، چه تصمیمی گرفته شود و چه استراتژی در طول بازی در دستور کار قرار گیرد. N0tail و Fly دوستان قدیمی هم هستند و در تیم های Fnatic و Secret هم بازی بوده اند و حتی هردو با هم از Secret جدا شدند. اینگونه دوستی ها در تیم کمک بسیاری به موفقیت آن تیم می کند. Fly نسبت به Cr1t اولویت کمتری در فارم دارد و اغلب هیروهایی مانند Pheonix پیک می کند که گلد و آیتم نقش زیادی در تاثیر گذاری آن ها ندارد. Cr1t معمولا با هیروهایی بازی می کند که نسبت به Fly فارم بیشتری کند و در آخر بازی بتواند به تیم کمک بیشتری کند. اینگونه ساپورت ها به اصطلاح در میان لین ها (Lane) رم (Roam) می کنند تا تیم بجای برد یک لین در 2 لاین دیگر هم سود ببرد.

3- آفلینر (Offlaner) : با اینکه او یک چهره جدید در دوتا محسوب می شود اما در عرصه گیم به هیچ عنوان جدید نیست؛ او یکی از معروف ترین بازیکنان بازی Heroes of Newerth بود. این بازیکنان به دلیل رفتار عجیب و غریب مانند شنا رفتن در محل بازی ها و درشت حرف زدن با بازیکنان حریف و استفاذه از تیکه هایی مانند Go big یا Go home هم مورد علاقه و هم مورد تنفر عده ای از دوتابازان است. او از استراتژی با ریسک بالا استفاده می کند که احتمال خطا رفتن کمی ندارد؛ گرچه بیشتر دفعات به نفع تیم تمام می شود. او با تلاش در از دور خارج کردن هیرو های کری و ساپورت حریف سعی در تقویت کری تیم خود در فارم و ساپورت های تیم خود در روم دارد. بدین گونه که اون با هرس (harass: عمل اجازه ندادن به حریف برای فارم) لین خود ساپورت را در روم کردن بسیار محدود می کند و نقش بسیار مهمی در تقویت بازی Miracle و N0tail  دارد. پس او هیروهایی مانند Clockwork،Tide و Batrider را پیک می کند که نه تنها در لین مجال به فارم دشمن نمی دهند، بلکه در تیم فایت های آخر بازی کمک شایانی به تیم و کری ها می کنند.

4- بازیکن میانی ( Mid-Laner): آخرین ستاره OG، بازیکن میانی آنها یعنی Miracle اردنی است. اون به تازگی در دوتا نامی برای خود دست و پا کرده است؛ این شهرت را مدیون بازی های همگانی که در محاسبه MMR نقش دارند، است؛ به اینگونه بازیکنان PubStar می گویند: یعنی بازیکنی که MMR بالایی دارد و دیگران را در بازی های همگانی نابود می کند! اگر بخواهیم معیار برتری بازیکنان را MMR آنها قرار دهیم، Miracle بهترین بازیکن دنیاست زیرا MMR او اکنون به رقم 9011 رسیده است و اولین بازیکنی لقب گرفته که این امتیازش از مرز 9000 گذشته است. او اکنون به عنوان یکی از بهترین بازیکنان لین میانی در دوتا نام برده می شود. اگر در اوایل بازی به او مجال فارم بدهند، بالاترین تعداد کیل و گلد را به خود اختصاص می دهد و با بازی های فوق العاده اش تقابل را به اصطلاح برای تیم جمع می کند.

همه این بازیکنان، نه اینکه مهارتشان بی تاثیر است، ولی بخش بزرگی از موفقیت خود را در گروی دوستی و تیم بودن به معنای واقعی می دانند؛ چه بسا تیم هایی پرستاره که به دلیل اختلاف به جایگاه بلندی نرسیدند.

OG متشکل از بازیکنانی است که حدود یک سال است با همدیگر به سر می برند و تغییری را تجربه نکرده اند و حالا در TI6 به اوج هماهنگی رسیده و از مدعیان اصلی قهرمانی هستند.

 

نویسنده: پارسا پهلوان

برای ثبت نظر باید از طریق حساب استیم خود به سایت وارد شوید.